Ruppertsberger Imperial Riesling Non Alcoholic
Grundläggande info
| Id | 41796349 |
| Artikelnummer | 1196301 |
| Pris | 74 kr |
| Alkoholhalt | 0.5 % |
| Volym | 750 ml |
| Tillverkare | Ruppertsberger Weinkeller Hoheburg eG |
| Leverantör | Giertz Vinimport AB |
| Land | Tyskland |
| Sortiment | Tillfälligt sortiment |
| Kategori | Alkoholfritt, Vitt |
| Släpptes | 2026-04-17 |
| Uppdaterad | 2026-03-26 |
| Nyhet | Nej |
Smak
| Servering | Serveras vid 8-10°C till rätter av fisk eller skaldjur, gärna sallader. |
| Smak | Fruktig, något aromatisk, mycket frisk smak med inslag av päron, gröna äpplen, mineral, honungsmelon, persika och citrus. |
| Färg | Blek, ljusgul färg. |
| Sockerinnehåll | 4.2g/100ml |
| Casque | 1/12 |
| Fruitacid | 10/12 |
| Body | 4/12 |
| Sweetness | 2/12 |
Flaska
| Typ | Lättare glasflaska |
| Pant | 0 kr |