Pearlicious Cider
Grundläggande info
| Id | 61065806 |
| Artikelnummer | 120201 |
| Pris | 19.9 kr |
| Alkoholhalt | 4.5 % |
| Volym | 500 ml |
| Tillverkare | Cocky Crane Cidery |
| Leverantör | Great Brands AB |
| Land | Sverige |
| Sortiment | Fast sortiment |
| Kategori | Cider, Söt |
| Släpptes | 2026-06-01 |
| Uppdaterad | 2026-05-09 |
| Nyhet | Ja |
Smak
| Servering | Serveras vid 6-8°C som sällskapsdryck eller till fruktdesserter. |
| Smak | Mycket fruktig, ungdomlig, söt smak med tydlig karaktär av päron, inslag av citrus och örter. |
| Färg | Blek, ljusgul färg. |
| Sockerinnehåll | 9.1g/100ml |
| Sweetness | 9/12 |
| Body | 5/12 |
| Fruitacid | 8/12 |
Flaska
| Typ | Returglas |
| Pant | 3 kr |