Amarone A Alpha Zeta
Grundläggande info
| Id | 272052 |
| Artikelnummer | 1234302 |
| Pris | 169 kr |
| Alkoholhalt | 15 % |
| Volym | 375 ml |
| Tillverkare | Alpha Zeta |
| Leverantör | Rubic Beverages AB |
| Land | Italien, Venetien,Valpolicella |
| Sortiment | Ordervaror |
| Kategori | Rött vin, Kryddigt & Mustigt |
| Släpptes | 2007-10-01 |
| Uppdaterad | 2026-02-28 |
| Nyhet | Nej |
Smak
| Servering | Serveras vid cirka 18°C till rätter av mörkt kött eller till lagrade hårdostar. |
| Smak | Nyanserad, kryddig smak med fatkaraktär, inslag av romrussin, kakao, mörka körsbär, nötter, mogna jordgubbar, salvia och vanilj. |
| Färg | Mörk, röd färg. |
| Sockerinnehåll | 0.7g/100ml |
| Casque | 8/12 |
| Fruitacid | 9/12 |
| Body | 10/12 |
| Roughness | 9/12 |
Flaska
| Typ | Glasflaska |
| Pant | 0 kr |