Kopparbergs Bryggeri Kir-ish
Grundläggande info
| Id | 58720533 |
| Artikelnummer | 1406935 |
| Pris | 15.9 kr |
| Alkoholhalt | 4 % |
| Volym | 330 ml |
| Tillverkare | Kopparbergs Bryggeri |
| Leverantör | Kopparbergs Bryggeri AB |
| Land | Sverige |
| Sortiment | Fast sortiment |
| Kategori | Cider, Söt |
| Släpptes | 2026-03-02 |
| Uppdaterad | 2026-02-08 |
| Nyhet | Ja |
Smak
| Servering | Serveras vid 6-8°C som sällskapsdryck eller till frukt- och bärdesserter. |
| Smak | Bärig, söt smak med tydlig karaktär av svarta vinbär, inslag av hallon. |
| Färg | Blårosa färg. |
| Sockerinnehåll | 6g/100ml |
| Casque | 1/12 |
| Fruitacid | 8/12 |
| Body | 4/12 |
| Sweetness | 9/12 |
Flaska
| Typ | Burk |
| Pant | 2 kr |