Diablo Golden Chardonnay
Grundläggande info
| Id | 58066300 |
| Artikelnummer | 143607 |
| Pris | 169 kr |
| Alkoholhalt | 13 % |
| Volym | 1500 ml |
| Tillverkare | Viña Maipo SpA |
| Leverantör | VCT Sweden AB |
| Land | Chile, Aconcagua,Casablanca |
| Sortiment | Fast sortiment |
| Kategori | Vitt vin, Fylligt & Smakrikt |
| Släpptes | 2026-03-02 |
| Uppdaterad | 2026-02-08 |
| Nyhet | Ja |
Smak
| Servering | Serveras vid 10-12°C till smakrika rätter av fisk eller till rätter av ljust kött. |
| Smak | Nyanserad, fruktig smak med fatkaraktär, inslag av gula äpplen, brynt smör, persika, kardemumma, apelsin och vanilj. |
| Färg | Ljusgul färg. |
| Sockerinnehåll | 0.5g/100ml |
| Casque | 8/12 |
| Fruitacid | 9/12 |
| Body | 6/12 |
| Sweetness | 1/12 |
Flaska
| Typ | Box |
| Pant | 0 kr |