Noria Blanc de Noirs Brut
Grundläggande info
| Id | 60794385 |
| Artikelnummer | 157101 |
| Pris | 99 kr |
| Alkoholhalt | 8.5 % |
| Volym | 750 ml |
| Tillverkare | Domaine Villa Noria |
| Leverantör | The Wine Team Global AB |
| Land | Frankrike |
| Sortiment | Fast sortiment |
| Kategori | Mousserande vin, Vitt Torrt |
| Släpptes | 2026-03-02 |
| Uppdaterad | 2026-02-08 |
| Nyhet | Ja |
Smak
| Servering | Serveras vid 8-10°C som aperitif eller till rätter av fisk eller skaldjur. |
| Smak | Fruktig smak med inslag av päron, gröna äpplen, kex, honungsmelon, persika och grapefrukt. |
| Färg | Blek, ljusgul färg. |
| Sockerinnehåll | 0.7g/100ml |
| Casque | 1/12 |
| Fruitacid | 9/12 |
| Body | 5/12 |
| Sweetness | 2/12 |
Flaska
| Typ | Lättare glasflaska |
| Pant | 0 kr |