Jacob's Creek Semillon Chardonnay
Grundläggande info
| Id | 642943 |
| Artikelnummer | 1643404 |
| Pris | 39 kr |
| Alkoholhalt | 11.9 % |
| Volym | 187 ml |
| Tillverkare | Orlando |
| Leverantör | Nigab |
| Land | Australien, South Eastern Australia |
| Sortiment | Ordervaror |
| Kategori | Vitt vin, Friskt & Fruktigt |
| Släpptes | 2012-02-01 |
| Uppdaterad | 2026-02-28 |
| Nyhet | Nej |
Smak
| Servering | Serveras vid 8-10°C till vegetariskt eller till rätter av fisk eller skaldjur. |
| Smak | Fruktig, ungdomlig, mycket frisk smak med inslag av gröna äpplen, citrus, päron och örter. |
| Färg | Ljusgul färg. |
| Sockerinnehåll | 0.3g/100ml |
| Casque | 1/12 |
| Fruitacid | 10/12 |
| Body | 4/12 |
| Sweetness | 1/12 |
Flaska
| Typ | Lättare glasflaska |
| Pant | 0 kr |