Grüner Veltliner Alkoholfri
Grundläggande info
| Id | 61066794 |
| Artikelnummer | 194301 |
| Pris | 112 kr |
| Alkoholhalt | 0.5 % |
| Volym | 750 ml |
| Tillverkare | Winzer Krems |
| Leverantör | Ward Wines AB |
| Land | Österrike |
| Sortiment | Tillfälligt sortiment |
| Kategori | Alkoholfritt, Vitt |
| Släpptes | 2026-04-17 |
| Uppdaterad | 2026-03-26 |
| Nyhet | Nej |
Smak
| Servering | Serveras vid 8-10°C till vegetariskt eller till rätter av fisk eller kyckling. |
| Smak | Mycket fruktig smak med inslag av päron, örter, honungsmelon och lime. |
| Färg | Blek, ljusgul färg. |
| Sockerinnehåll | 2.5g/100ml |
| Casque | 1/12 |
| Fruitacid | 9/12 |
| Body | 3/12 |
| Sweetness | 2/12 |
Flaska
| Typ | Lättare glasflaska |
| Pant | 0 kr |