Costa Carmenere Barrel Reserve
Grundläggande info
| Id | 57754297 |
| Artikelnummer | 2018501 |
| Pris | 119 kr |
| Alkoholhalt | 14 % |
| Volym | 750 ml |
| Tillverkare | Talagante International Brands |
| Leverantör | Giertz Vinimport AB |
| Land | Chile, Valle Central,Rapel |
| Sortiment | Fast sortiment |
| Kategori | Rött vin, Fruktigt & Smakrikt |
| Släpptes | 2026-03-02 |
| Uppdaterad | 2026-02-08 |
| Nyhet | Ja |
Smak
| Servering | Serveras vid 16-18°C till rätter av lamm- eller nötkött, gärna grillat. |
| Smak | Nyanserad, fruktig smak med fatkaraktär, inslag av svarta vinbär, mörk choklad, plommon, grön paprika, vanilj och kaffe. |
| Färg | Mörk, blåröd färg. |
| Sockerinnehåll | 0.4g/100ml |
| Casque | 8/12 |
| Fruitacid | 9/12 |
| Body | 8/12 |
| Roughness | 8/12 |
Flaska
| Typ | Lättare glasflaska |
| Pant | 0 kr |