Nigiri Sauvignon Blanc
Grundläggande info
| Id | 62239982 |
| Artikelnummer | 2030701 |
| Pris | 109 kr |
| Alkoholhalt | 12.5 % |
| Volym | 750 ml |
| Tillverkare | Vini Bella Terra |
| Leverantör | Carovin AB |
| Land | Italien, Friuli-Venezia-Giulia |
| Sortiment | Fast sortiment |
| Kategori | Vitt vin, Friskt & Fruktigt |
| Släpptes | 2026-06-01 |
| Uppdaterad | 2026-05-09 |
| Nyhet | Ja |
Smak
| Servering | Serveras vid 8-10°C till vegetariskt eller till rätter av fisk eller skaldjur. |
| Smak | Aromatisk smak med inslag av nässlor, passionsfrukt, örter, grön sparris och citrus. |
| Färg | Ljusgul färg med beige nyans. |
| Sockerinnehåll | 0.5g/100ml |
| Sweetness | 1/12 |
| Body | 3/12 |
| Fruitacid | 9/12 |
Flaska
| Typ | Lättare glasflaska |
| Pant | 0 kr |