Huber Riesling Family Selection
Grundläggande info
| Id | 62421788 |
| Artikelnummer | 2031201 |
| Pris | 99 kr |
| Alkoholhalt | 12.5 % |
| Volym | 750 ml |
| Tillverkare | Weingut Markus Huber GmbH & Co KG |
| Leverantör | Vinovativa AB |
| Land | Österrike, Niederösterreich |
| Sortiment | Fast sortiment |
| Kategori | Vitt vin, Friskt & Fruktigt |
| Släpptes | 2026-06-01 |
| Uppdaterad | 2026-05-09 |
| Nyhet | Ja |
Smak
| Servering | Serveras vid 8-10°C som aperitif, eller till rätter av fisk eller skaldjur |
| Smak | Fruktig, ungdomlig, mycket frisk smak med inslag av päron, honungsmelon, äppelblommor, vit persika och lime. |
| Färg | Ljusgul färg. |
| Sockerinnehåll | 0.6g/100ml |
| Sweetness | 2/12 |
| Body | 4/12 |
| Fruitacid | 10/12 |
Flaska
| Typ | Lättare glasflaska |
| Pant | 0 kr |