Nittnaus Beerenauslese
Grundläggande info
| Id | 56416016 |
| Artikelnummer | 228702 |
| Pris | 129 kr |
| Alkoholhalt | 10.5 % |
| Volym | 375 ml |
| Tillverkare | Weingut Nittnaus |
| Leverantör | Moestue & Cask AB |
| Land | Österrike, Burgenland |
| Sortiment | Fast sortiment |
| Kategori | Vitt vin, Sött |
| Släpptes | 2025-12-01 |
| Uppdaterad | 2025-11-09 |
| Nyhet | Nej |
Smak
| Servering | Serveras vid 8-10°C till frukt- eller bärdesserter eller till grönmögelostar. |
| Smak | Nyanserad, fruktig, mycket söt och frisk smak med inslag av aprikosmarmelad, ananas, honung, pomerans och persika. |
| Färg | Ljusgul färg. |
| Sockerinnehåll | 17.9g/100ml |
| Casque | 1/12 |
| Fruitacid | 10/12 |
| Body | 7/12 |
| Sweetness | 10/12 |
Flaska
| Typ | Glasflaska |
| Pant | 0 kr |