Nizza Scrimaglio
Grundläggande info
| Id | 58722071 |
| Artikelnummer | 249201 |
| Pris | 129 kr |
| Alkoholhalt | 14 % |
| Volym | 750 ml |
| Tillverkare | Vite Colte |
| Leverantör | Swedish Brand AB |
| Land | Italien, Piemonte,Nizza |
| Sortiment | Fast sortiment |
| Kategori | Rött vin, Fruktigt & Smakrikt |
| Släpptes | 2026-03-02 |
| Uppdaterad | 2026-02-08 |
| Nyhet | Ja |
Smak
| Servering | Serveras vid 16-18°C till rätter av lamm- eller nötkött. |
| Smak | Nyanserad, fruktig smak med fatkaraktär, inslag av mörka körsbär, choklad, mynta, plommon, kanel, fikon och vanilj. |
| Färg | Mörk, blåröd färg. |
| Sockerinnehåll | 0.5g/100ml |
| Casque | 8/12 |
| Fruitacid | 9/12 |
| Body | 9/12 |
| Roughness | 8/12 |
Flaska
| Typ | Lättare glasflaska |
| Pant | 0 kr |