Fariña Lágrima
Grundläggande info
| Id | 58879960 |
| Artikelnummer | 266201 |
| Pris | 109 kr |
| Alkoholhalt | 14 % |
| Volym | 750 ml |
| Tillverkare | Bodegas Fariña |
| Leverantör | Amka Vinimport AB |
| Land | Spanien, Kastilien-León,Toro |
| Sortiment | Fast sortiment |
| Kategori | Rött vin, Fruktigt & Smakrikt |
| Släpptes | 2026-03-02 |
| Uppdaterad | 2026-02-08 |
| Nyhet | Ja |
Smak
| Servering | Serveras vid 16-18°C till rätter av lamm- eller nötkött. |
| Smak | Mycket fruktig smak med inslag av fat, björnbär, blåbär, plommon, viol, lakrits, kaffe och örter. |
| Färg | Mörk, blåröd färg. |
| Sockerinnehåll | 0.4g/100ml |
| Casque | 4/12 |
| Fruitacid | 9/12 |
| Body | 8/12 |
| Roughness | 8/12 |
Flaska
| Typ | Lättare glasflaska |
| Pant | 0 kr |