Leva Chardonnay Misket Dimiat & Muscat
Grundläggande info
| Id | 13366222 |
| Artikelnummer | 271501 |
| Pris | 79 kr |
| Alkoholhalt | 13 % |
| Volym | 750 ml |
| Tillverkare | Vinex Slavyantsi |
| Leverantör | Giertz Vinimport AB |
| Land | Bulgarien, Trakiska låglandet |
| Sortiment | Fast sortiment |
| Kategori | Vitt vin, Druvigt & Blommigt |
| Släpptes | 2018-09-01 |
| Uppdaterad | 2024-03-01 |
| Nyhet | Nej |
Smak
| Servering | Serveras vid 8-10°C till rätter av fisk eller kyckling, gärna sallader. |
| Smak | Ungdomlig, fruktig, blommig smak med inslag av päron, krusbär, fläder och lime. |
| Färg | Ljusgul färg. |
| Sockerinnehåll | 0.8g/100ml |
| Casque | 1/12 |
| Fruitacid | 9/12 |
| Body | 4/12 |
| Sweetness | 1/12 |
Flaska
| Typ | Lättare glasflaska |
| Pant | 0 kr |