Albades Garnacha
Grundläggande info
| Id | 59440808 |
| Artikelnummer | 276001 |
| Pris | 99 kr |
| Alkoholhalt | 14 % |
| Volym | 750 ml |
| Tillverkare | Hammeken Cellars |
| Leverantör | Giertz Vinimport AB |
| Land | Spanien, Aragonien,Cariñena |
| Sortiment | Fast sortiment |
| Kategori | Rött vin, Fruktigt & Smakrikt |
| Släpptes | 2026-03-02 |
| Uppdaterad | 2026-02-08 |
| Nyhet | Ja |
Smak
| Servering | Serveras vid cirka 16°C till vegetariska rätter eller till rätter av ljust kött. |
| Smak | Nyanserad, fruktig smak med inslag av jordgubbar, örter, körsbär, lakrits, blodapelsin och hallon. |
| Färg | Mörk, röd färg. |
| Sockerinnehåll | 0.4g/100ml |
| Casque | 1/12 |
| Fruitacid | 9/12 |
| Body | 6/12 |
| Roughness | 5/12 |
Flaska
| Typ | Lättare glasflaska |
| Pant | 0 kr |