Raza Torrontés Pinot Grigio Organic
Grundläggande info
| Id | 49262147 |
| Artikelnummer | 278401 |
| Pris | 99 kr |
| Alkoholhalt | 11.5 % |
| Volym | 750 ml |
| Tillverkare | La Riojana Coop |
| Leverantör | Giertz Vinimport AB |
| Land | Argentina, Cuyo,La Rioja |
| Sortiment | Fast sortiment |
| Kategori | Vitt vin, Druvigt & Blommigt |
| Släpptes | 2025-03-01 |
| Uppdaterad | 2025-02-07 |
| Nyhet | Nej |
Smak
| Servering | Serveras vid 8-10°C till rätter av fisk eller kyckling, gärna sallader. |
| Smak | Ungdomlig, blommig, fruktig smak med inslag av päron, vita blommor, honungsmelon, kryddor och lime. |
| Färg | Blek, ljusgul färg med grön nyans. |
| Sockerinnehåll | 0.7g/100ml |
| Casque | 1/12 |
| Fruitacid | 9/12 |
| Body | 4/12 |
| Sweetness | 1/12 |
Flaska
| Typ | Lättare glasflaska |
| Pant | 0 kr |