Selvarossa Salice Salentino
Grundläggande info
| Id | 41794 |
| Artikelnummer | 3222801 |
| Pris | 99 kr |
| Alkoholhalt | 13.5 % |
| Volym | 750 ml |
| Tillverkare | Cantine Due Palme |
| Leverantör | Morningstar Brands AB |
| Land | Italien, Apulien,Salice Salentino |
| Sortiment | Fast sortiment |
| Kategori | Rött vin, Kryddigt & Mustigt |
| Släpptes | 2003-08-04 |
| Uppdaterad | 2026-02-28 |
| Nyhet | Nej |
Smak
| Servering | Serveras vid 16-18°C till rätter av lamm- eller nötkött. |
| Smak | Kryddig, utvecklad smak med liten sötma, inslag av fat, russin, vanilj, mörka körsbär och kryddnejlika. |
| Färg | Mörk, röd färg. |
| Sockerinnehåll | 1.2g/100ml |
| Casque | 4/12 |
| Fruitacid | 9/12 |
| Body | 8/12 |
| Roughness | 7/12 |
Flaska
| Typ | Glasflaska |
| Pant | 0 kr |