Göteborgs Nya Sommarcider
Grundläggande info
| Id | 63546876 |
| Artikelnummer | 3407235 |
| Pris | 19.9 kr |
| Alkoholhalt | 4.5 % |
| Volym | 330 ml |
| Tillverkare | Göteborgs Nya Bryggeri |
| Leverantör | Göteborgs Nya Bryggeri AB |
| Land | Sverige, Västra Götalands län,Göteborgs stad |
| Sortiment | Lokalt & Småskaligt |
| Kategori | Cider, Söt |
| Släpptes | 2026-06-08 |
| Uppdaterad | 2026-05-16 |
| Nyhet | Nej |
Smak
| Servering | Serveras vid 8-10°C som sällskapsdryck eller till frukt- och bärdesserter. |
| Smak | Fruktig smak med inslag av äpplen, örter och citrus. |
| Färg | Ljusgul färg. |
| Sockerinnehåll | 9.3g/100ml |
| Sweetness | 9/12 |
| Body | 5/12 |
| Fruitacid | 8/12 |
Flaska
| Typ | Burk |
| Pant | 2 kr |