Vingården Stora Boråkra Solaris
Grundläggande info
| Id | 63900036 |
| Artikelnummer | 3442102 |
| Pris | 195 kr |
| Alkoholhalt | 13 % |
| Volym | 500 ml |
| Tillverkare | Vingården Stora Boråkra |
| Leverantör | Staffan Ottosson |
| Land | Sverige, Blekinge län,Karlskrona kommun |
| Sortiment | Lokalt & Småskaligt |
| Kategori | Vitt vin, Friskt & Fruktigt |
| Släpptes | 2026-06-08 |
| Uppdaterad | 2026-05-16 |
| Nyhet | Nej |
Smak
| Servering | Serveras vid 8-10°C till vegetariskt eller till rätter av fisk eller skaldjur. |
| Smak | Fruktig, mycket frisk smak med inslag av vita vinbär, färska örter, gröna äpplen och citron. |
| Färg | Ljusgul färg. |
| Sockerinnehåll | 0.4g/100ml |
| Sweetness | 1/12 |
| Body | 4/12 |
| Fruitacid | 10/12 |
Flaska
| Typ | Glasflaska |
| Pant | 0 kr |