Chateau Nubbgatan PINK
Grundläggande info
| Id | 37338763 |
| Artikelnummer | 3992901 |
| Pris | 202 kr |
| Alkoholhalt | 6 % |
| Volym | 750 ml |
| Tillverkare | Fruktstereo / Veritabel Vin |
| Leverantör | Veritabel Vin AB |
| Land | Sverige, Skåne län,Malmö stad |
| Sortiment | Lokalt & Småskaligt |
| Kategori | Fruktvin |
| Släpptes | 2023-09-04 |
| Uppdaterad | 2023-12-31 |
| Nyhet | Nej |
Smak
| Servering | Serveras vid 8-10°C som sällskapsdryck eller till rätter av ljust kött. |
| Smak | Karaktärsfull, mycket frisk smak med inslag av havtorn, kryddor, äppelcidervinäger, plommon och blodapelsin. |
| Färg | Oklar, rödbrun färg. |
| Sockerinnehåll | 0.6g/100ml |
| Casque | 1/12 |
| Fruitacid | 10/12 |
| Body | 5/12 |
| Sweetness | 2/12 |
Flaska
| Typ | Glasflaska |
| Pant | 0 kr |