Dark Horse Zinfandel
Grundläggande info
| Id | 36782513 |
| Artikelnummer | 464521 |
| Pris | 109 kr |
| Alkoholhalt | 14.5 % |
| Volym | 750 ml |
| Tillverkare | Dark Horse Wines |
| Leverantör | Spendrups Bryggeri AB |
| Land | USA |
| Sortiment | Fast sortiment |
| Kategori | Rött vin, Fruktigt & Smakrikt |
| Släpptes | 2023-12-04 |
| Uppdaterad | 2026-02-28 |
| Nyhet | Nej |
Smak
| Servering | Serveras vid 16-18°C till grillade rätter av lamm- eller nötkött. |
| Smak | Generöst fruktig smak med inslag av fat, blåbärssylt, björnbär, mynta, mjölkchoklad, sötlakrits och vanilj. |
| Färg | Mörk, blåröd färg. |
| Sockerinnehåll | 0.4g/100ml |
| Casque | 4/12 |
| Fruitacid | 9/12 |
| Body | 8/12 |
| Roughness | 8/12 |
Flaska
| Typ | PET-flaska |
| Pant | 1 kr |