In the MOOD for Shiraz Cinsault
Grundläggande info
| Id | 32112393 |
| Artikelnummer | 5972308 |
| Pris | 219 kr |
| Alkoholhalt | 14 % |
| Volym | 3000 ml |
| Tillverkare | Perdeberg Winery |
| Leverantör | Giertz Vinimport AB |
| Land | Sydafrika, Western Cape |
| Sortiment | Fast sortiment |
| Kategori | Rött vin, Kryddigt & Mustigt |
| Släpptes | 2023-01-25 |
| Uppdaterad | 2024-08-30 |
| Nyhet | Nej |
Smak
| Servering | Serveras vid 16-18°C till rätter av lamm- eller nötkött, gärna grillat. |
| Smak | Kryddig smak med fatkaraktär, inslag av björnbär, kryddnejlika, kaffe, plommon, viol och vanilj. |
| Färg | Mörk, blålila färg. |
| Sockerinnehåll | 0.5g/100ml |
| Casque | 8/12 |
| Fruitacid | 9/12 |
| Body | 9/12 |
| Roughness | 8/12 |
Flaska
| Typ | Box |
| Pant | 0 kr |