Lindeman's Bin 75 Riesling
Grundläggande info
| Id | 60624148 |
| Artikelnummer | 614541 |
| Pris | 89 kr |
| Alkoholhalt | 10.5 % |
| Volym | 750 ml |
| Tillverkare | Lindemans |
| Leverantör | Treasury Wine Estates Sweden AB |
| Land | Australien, South Eastern Australia |
| Sortiment | Fast sortiment |
| Kategori | Vitt vin, Friskt & Fruktigt |
| Släpptes | 2026-03-02 |
| Uppdaterad | 2026-02-22 |
| Nyhet | Nej |
Smak
| Servering | Serveras vid 8-10°C till rätter av fisk eller skaldjur, gärna till sallader. |
| Smak | Fruktig, ungdomlig, mycket frisk smak med inslag av gröna äpplen, päron, krusbär, örter och lime. |
| Färg | Blek, ljusgul färg. |
| Sockerinnehåll | 0.5g/100ml |
| Casque | 1/12 |
| Fruitacid | 10/12 |
| Body | 4/12 |
| Sweetness | 1/12 |
Flaska
| Typ | PET-flaska |
| Pant | 2 kr |