BorgoFulvia Nero D'Avola
Grundläggande info
| Id | 24504496 |
| Artikelnummer | 7010501 |
| Pris | 109 kr |
| Alkoholhalt | 12.5 % |
| Volym | 750 ml |
| Tillverkare | Cantine Quartro Valli |
| Leverantör | Smaksinnet AB |
| Land | Italien, Sicilien,Terre Siciliane |
| Sortiment | Ordervaror |
| Kategori | Rött vin, Fruktigt & Smakrikt |
| Släpptes | 2020-08-17 |
| Uppdaterad | 2024-05-31 |
| Nyhet | Nej |
Smak
| Servering | Serveras vid 16-18°C till rätter av lamm- och nötkött. |
| Smak | Fruktig, något kryddig smak med inslag av fat, mörka körsbär, salvia, plommon, choklad och hallon. |
| Färg | Mörk, blåröd färg. |
| Sockerinnehåll | 0.4g/100ml |
| Casque | 4/12 |
| Fruitacid | 10/12 |
| Body | 7/12 |
| Roughness | 8/12 |
Flaska
| Typ | Glasflaska |
| Pant | 0 kr |