Schlossinger Riesling
Grundläggande info
| Id | 61402018 |
| Artikelnummer | 7012901 |
| Pris | 87 kr |
| Alkoholhalt | 12 % |
| Volym | 1000 ml |
| Tillverkare | Anora Group PLC |
| Leverantör | Anora Sweden AB |
| Land | Tyskland, Rheinhessen |
| Sortiment | Ordervaror |
| Kategori | Vitt vin, Friskt & Fruktigt |
| Släpptes | 2026-02-04 |
| Uppdaterad | 2026-02-04 |
| Nyhet | Nej |
Smak
| Servering | Serveras vid 8-10°C till vegetariskt eller till rätter av fisk eller skaldjur. |
| Smak | Fruktig, mycket frisk smak med inslag av gröna äpplen, örter, päron, persika och citron. |
| Färg | Ljusgul färg. |
| Sockerinnehåll | 0.6g/100ml |
| Casque | 1/12 |
| Fruitacid | 10/12 |
| Body | 4/12 |
| Sweetness | 1/12 |
Flaska
| Typ | Lättare glasflaska |
| Pant | 0 kr |