Delampa Monastrell
Grundläggande info
| Id | 45545240 |
| Artikelnummer | 7084901 |
| Pris | 99 kr |
| Alkoholhalt | 14 % |
| Volym | 750 ml |
| Tillverkare | Bodegas Delampa |
| Leverantör | Millbrooks World Wine & Spirits AB |
| Land | Spanien, Murcia,Jumilla |
| Sortiment | Ordervaror |
| Kategori | Rött vin, Fruktigt & Smakrikt |
| Släpptes | 2024-05-14 |
| Uppdaterad | 2025-03-01 |
| Nyhet | Nej |
Smak
| Servering | Serveras vid cirka 18°C till rätter av fläsk-, lamm- eller nötkött, gärna grillat. |
| Smak | Mycket fruktig smak med inslag av mörka körsbär, skogshallon och örter. |
| Färg | Mörk, blåröd färg. |
| Sockerinnehåll | 0.4g/100ml |
| Casque | 1/12 |
| Fruitacid | 9/12 |
| Body | 9/12 |
| Roughness | 7/12 |
Flaska
| Typ | Lättare glasflaska |
| Pant | 0 kr |