Gran Appasso
Grundläggande info
| Id | 1085139 |
| Artikelnummer | 7178501 |
| Pris | 105 kr |
| Alkoholhalt | 15 % |
| Volym | 750 ml |
| Tillverkare | Femar Vini |
| Leverantör | Winepartners Nordic AB |
| Land | Italien, Apulien |
| Sortiment | Ordervaror |
| Kategori | Rött vin, Fruktigt & Smakrikt |
| Släpptes | 2016-05-02 |
| Uppdaterad | 2026-03-02 |
| Nyhet | Nej |
Smak
| Servering | Serveras vid 16-18°C till rätter av lamm- eller nötkött. |
| Smak | Fruktig smak med inslag av fat, körsbär, örter, björnbär, choklad och vanilj. |
| Färg | Mörk, blålila färg. |
| Sockerinnehåll | 0.9g/100ml |
| Casque | 4/12 |
| Fruitacid | 9/12 |
| Body | 8/12 |
| Roughness | 7/12 |
Flaska
| Typ | Glasflaska |
| Pant | 0 kr |