Bodega Paniza Örebros röda
Grundläggande info
| Id | 40058226 |
| Artikelnummer | 7211401 |
| Pris | 99 kr |
| Alkoholhalt | 14 % |
| Volym | 750 ml |
| Tillverkare | Bodega Paniza |
| Leverantör | Aktiebolaget Old Road and Friends |
| Land | Spanien |
| Sortiment | Ordervaror |
| Kategori | Rött vin, Fruktigt & Smakrikt |
| Släpptes | 2023-11-15 |
| Uppdaterad | 2025-05-31 |
| Nyhet | Nej |
Smak
| Servering | Serveras vid 16-18°C till vegetariskt, till rätter av fläsk-, lamm- eller nötkött. |
| Smak | Mycket fruktig smak med liten sötma, inslag av fat, svarta vinbär, körsbär, viol, svartpeppar, vanilj och mynta. |
| Färg | Mörk, blåröd färg. |
| Sockerinnehåll | 1.2g/100ml |
| Casque | 4/12 |
| Fruitacid | 9/12 |
| Body | 8/12 |
| Roughness | 8/12 |
Flaska
| Typ | Lättare glasflaska |
| Pant | 0 kr |