Lisa 1503 Sangiovese Primitivo
Grundläggande info
| Id | 24402924 |
| Artikelnummer | 7247901 |
| Pris | 109 kr |
| Alkoholhalt | 13.5 % |
| Volym | 1000 ml |
| Tillverkare | Nordic Sea Winery |
| Leverantör | Oenoforos AB |
| Land | Italien |
| Sortiment | Fast sortiment |
| Kategori | Rött vin, Fruktigt & Smakrikt |
| Släpptes | 2019-09-09 |
| Uppdaterad | 2024-02-29 |
| Nyhet | Nej |
Smak
| Servering | Serveras vid 16-18°C till rätter av fläsk- eller lammkött, gärna grillat. |
| Smak | Fruktig smak med fatkaraktär, inslag av plommon, mörka körsbär, peppar och vanilj. |
| Färg | Mörk, röd färg. |
| Sockerinnehåll | 1.1g/100ml |
| Casque | 8/12 |
| Fruitacid | 9/12 |
| Body | 7/12 |
| Roughness | 7/12 |
Flaska
| Typ | Lättare glasflaska |
| Pant | 0 kr |