Norra Vångas bryggeri Sparkling Wine
Grundläggande info
| Id | 61976123 |
| Artikelnummer | 7301201 |
| Pris | 99 kr |
| Alkoholhalt | 11.5 % |
| Volym | 750 ml |
| Tillverkare | Lugugnana di Portogruaro |
| Leverantör | Norra Vångas Bryggeri AB |
| Land | Italien |
| Sortiment | Ordervaror |
| Kategori | Mousserande vin, Vitt Torrt |
| Släpptes | 2026-02-02 |
| Uppdaterad | 2026-01-26 |
| Nyhet | Nej |
Smak
| Servering | Serveras vid 8-10°C till rätter av fisk eller skaldjur, gärna sallader. |
| Smak | Fruktig smak med inslag av päron, vita blommor, honungsmelon och citrusskal. |
| Färg | Ljusgul färg. |
| Sockerinnehåll | 0.8g/100ml |
| Casque | 1/12 |
| Fruitacid | 9/12 |
| Body | 4/12 |
| Sweetness | 1/12 |
Flaska
| Typ | Glasflaska |
| Pant | 0 kr |