Art of the Refill Grüner Veltliner
Grundläggande info
| Id | 62241404 |
| Artikelnummer | 7313701 |
| Pris | 99 kr |
| Alkoholhalt | 12 % |
| Volym | 750 ml |
| Tillverkare | Peter Mertes |
| Leverantör | Iconic Wines |
| Land | Österrike, Niederösterreich |
| Sortiment | Ordervaror |
| Kategori | Vitt vin, Friskt & Fruktigt |
| Släpptes | 2026-02-11 |
| Uppdaterad | 2026-02-20 |
| Nyhet | Nej |
Smak
| Servering | Serveras vid 8-10°C till vegetariskt, eller till rätter av fisk eller skaldjur. |
| Smak | Fruktig, ungdomlig smak med inslag av gröna äpplen, örter, päron, honungsmelon och citrusskal. |
| Färg | Blek, ljusgul färg. |
| Sockerinnehåll | 0.5g/100ml |
| Sweetness | 2/12 |
| Body | 4/12 |
| Fruitacid | 9/12 |
Flaska
| Typ | Lättare glasflaska |
| Pant | 0 kr |