Côté Mas Sauvignon Vermentino
Grundläggande info
| Id | 57090429 |
| Artikelnummer | 7434301 |
| Pris | 99 kr |
| Alkoholhalt | 12.5 % |
| Volym | 750 ml |
| Tillverkare | Domaines Paul Mas |
| Leverantör | Domaine Wines Sweden AB |
| Land | Frankrike, Languedoc-Roussillon,Pays d'Oc |
| Sortiment | Ordervaror |
| Kategori | Vitt vin, Friskt & Fruktigt |
| Släpptes | 2025-08-25 |
| Uppdaterad | 2025-09-14 |
| Nyhet | Nej |
Smak
| Servering | Serveras vid 8-10°C till rätter av fisk eller skaldjur, gärna sallader. |
| Smak | Fruktig, ungdomlig, mycket frisk smak med inslag av päron, persika, galiamelon, vita blommor och lime. |
| Färg | Ljusgul färg. |
| Sockerinnehåll | 0.3g/100ml |
| Casque | 1/12 |
| Fruitacid | 10/12 |
| Body | 4/12 |
| Sweetness | 1/12 |
Flaska
| Typ | Lättare glasflaska |
| Pant | 0 kr |