Beaumont des Crayeres Fleur de Prestige
Grundläggande info
| Id | 49603619 |
| Artikelnummer | 7437301 |
| Pris | 349 kr |
| Alkoholhalt | 12.5 % |
| Volym | 750 ml |
| Tillverkare | Beaumont des Crayeres |
| Leverantör | Hermansson & Co AB |
| Land | Frankrike, Champagne |
| Sortiment | Fast sortiment |
| Kategori | Torr champagne |
| Släpptes | 2024-11-04 |
| Uppdaterad | 2024-10-26 |
| Nyhet | Nej |
Smak
| Servering | Serveras vid 8-10°C som aperitif eller till rätter av fisk eller skaldjur. |
| Smak | Nyanserad, något utvecklad, mycket frisk smak med inslag av gula äpplen, mineral, rostat bröd, honung och grapefrukt. |
| Färg | Ljusgul färg. |
| Sockerinnehåll | 0.6g/100ml |
| Fruitacid | 10/12 |
| Body | 5/12 |
| Sweetness | 1/12 |
Flaska
| Typ | Glasflaska |
| Pant | 0 kr |