Krone Borealis Cuvée Brut
Grundläggande info
| Id | 17433200 |
| Artikelnummer | 7491301 |
| Pris | 149 kr |
| Alkoholhalt | 12 % |
| Volym | 750 ml |
| Tillverkare | Twee Jonge Gezellen Estate |
| Leverantör | Tuesday Wine AB |
| Land | Sydafrika, Western Cape,Coastal Region |
| Sortiment | Ordervaror |
| Kategori | Mousserande vin, Vitt Torrt |
| Släpptes | 2018-10-29 |
| Uppdaterad | 2026-02-28 |
| Nyhet | Nej |
Smak
| Servering | Serveras vid 8-10°C som aperitif eller till rätter av fisk eller kyckling. |
| Smak | Fruktig smak med inslag av röda äpplen, vit choklad, persika, kex och grapefrukt. |
| Färg | Gul färg. |
| Sockerinnehåll | 0.7g/100ml |
| Casque | 1/12 |
| Fruitacid | 9/12 |
| Body | 5/12 |
| Sweetness | 2/12 |
Flaska
| Typ | Glasflaska |
| Pant | 0 kr |