Barone Montalto Passivento
Grundläggande info
| Id | 793798 |
| Artikelnummer | 7541601 |
| Pris | 109 kr |
| Alkoholhalt | 13 % |
| Volym | 750 ml |
| Tillverkare | Barone Montalto |
| Leverantör | The Wine and Spirits Collective Sweden AB |
| Land | Italien, Sicilien |
| Sortiment | Fast sortiment |
| Kategori | Rött vin, Fruktigt & Smakrikt |
| Släpptes | 2013-10-01 |
| Uppdaterad | 2026-02-28 |
| Nyhet | Nej |
Smak
| Servering | Serveras vid 16-18°C till rätter av lamm- eller nötkött, gärna grillat. |
| Smak | Kryddig, fruktig smak med inslag av fat, mörka körsbär, skogshallon, mynta, lakrits, lavendel, svartpeppar och vanilj. |
| Färg | Mörk, blåröd färg. |
| Sockerinnehåll | 0.5g/100ml |
| Casque | 4/12 |
| Fruitacid | 9/12 |
| Body | 8/12 |
| Roughness | 8/12 |
Flaska
| Typ | Lättare glasflaska |
| Pant | 0 kr |