Bricco Quaglia Moscato d ásti
Grundläggande info
| Id | 15007776 |
| Artikelnummer | 7618902 |
| Pris | 119 kr |
| Alkoholhalt | 5.5 % |
| Volym | 375 ml |
| Tillverkare | La Spinetta |
| Leverantör | Enjoy Wine & Spirits AB |
| Land | Italien, Piemonte,Moscato d'Asti |
| Sortiment | Fast sortiment |
| Kategori | Vitt vin, Sött |
| Släpptes | 2018-07-30 |
| Uppdaterad | 2024-02-29 |
| Nyhet | Nej |
Smak
| Servering | Serveras vid 6-8°C till frukt- eller bärdesserter eller som sällskapsdryck. |
| Smak | Druvig, blommig, pärlande, söt smak med inslag av päron, rosor, honung, litchi, citrus och fläder. |
| Färg | Ljusgul färg. |
| Sockerinnehåll | 11.9g/100ml |
| Casque | 1/12 |
| Fruitacid | 9/12 |
| Body | 4/12 |
| Sweetness | 9/12 |
Flaska
| Typ | Glasflaska |
| Pant | 0 kr |