Aldieri Primitivo
Grundläggande info
| Id | 58719735 |
| Artikelnummer | 7729301 |
| Pris | 69 kr |
| Alkoholhalt | 13.5 % |
| Volym | 750 ml |
| Tillverkare | Cantina Sociale Cooperativa di Copertino SCA |
| Leverantör | Urban Wines AB |
| Land | Italien, Apulien |
| Sortiment | Ordervaror |
| Kategori | Rött vin, Kryddigt & Mustigt |
| Släpptes | 2025-10-22 |
| Uppdaterad | 2025-10-13 |
| Nyhet | Nej |
Smak
| Servering | Serveras vid 16-18°C till rätter av lamm- eller nötkött, gärna grytor och stekar. |
| Smak | Kryddig, utvecklad smak med fatkaraktär, inslag av torkade körsbär, korinter, choklad, jordgubbar och vanilj. |
| Färg | Mörkröd färg. |
| Sockerinnehåll | 0.7g/100ml |
| Casque | 8/12 |
| Fruitacid | 9/12 |
| Body | 7/12 |
| Roughness | 6/12 |
Flaska
| Typ | Glasflaska |
| Pant | 0 kr |