Santa Helena Cabernet Sauvignon
Grundläggande info
| Id | 56821582 |
| Artikelnummer | 7784601 |
| Pris | 69 kr |
| Alkoholhalt | 8 % |
| Volym | 750 ml |
| Tillverkare | Viña San Pedro Tarapacá S.A. |
| Leverantör | Solera Sweden AB |
| Land | Chile |
| Sortiment | Fast sortiment |
| Kategori | Rött vin, Fruktigt & Smakrikt |
| Släpptes | 2025-08-04 |
| Uppdaterad | 2025-07-26 |
| Nyhet | Nej |
Smak
| Servering | Serveras vid 16-18°C till vegetariskt eller till rätter av ljust kött. |
| Smak | Fruktig smak med inslag av fat, svarta vinbär, körsbär, mynta, choklad och vanilj. |
| Färg | Blåröd färg. |
| Sockerinnehåll | 0.8g/100ml |
| Casque | 4/12 |
| Fruitacid | 8/12 |
| Body | 6/12 |
| Roughness | 5/12 |
Flaska
| Typ | Lättare glasflaska |
| Pant | 0 kr |