Michel Turgy Réserve Sélection Blanc de Blancs Grand Cru Mesnil
Grundläggande info
| Id | 801033 |
| Artikelnummer | 7799001 |
| Pris | 499 kr |
| Alkoholhalt | 12 % |
| Volym | 750 ml |
| Tillverkare | Champagne Michel Turgy |
| Leverantör | Pearlwines AB |
| Land | Frankrike, Champagne |
| Sortiment | Ordervaror |
| Kategori | Torr champagne |
| Släpptes | 2013-11-01 |
| Uppdaterad | 2026-03-13 |
| Nyhet | Nej |
Smak
| Servering | Serveras vid 8-10°C som aperitif eller till rätter av fisk och skaldjur. |
| Smak | Nyanserad, mycket frisk smak med inslag av gula äpplen, rostat bröd, vit choklad, nötter och citrus. |
| Färg | Ljusgul färg. |
| Sockerinnehåll | 0.3g/100ml |
| Casque | 1/12 |
| Fruitacid | 10/12 |
| Body | 6/12 |
| Sweetness | 1/12 |
Flaska
| Typ | Lättare glasflaska |
| Pant | 0 kr |