Le Connoisseur Crémant de Bordeaux
Grundläggande info
| Id | 58715268 |
| Artikelnummer | 7810301 |
| Pris | 120 kr |
| Alkoholhalt | 11.5 % |
| Volym | 750 ml |
| Tillverkare | Foundation Drinks |
| Leverantör | Foundation Drinks AB |
| Land | Frankrike, Bordeaux,Bordeaux Crémant |
| Sortiment | Ordervaror |
| Kategori | Mousserande vin, Vitt Torrt |
| Släpptes | 2025-12-01 |
| Uppdaterad | 2026-02-28 |
| Nyhet | Nej |
Smak
| Servering | Serveras vid 8-10°C som aperitif, eller till rätter av fisk eller skaldjur. |
| Smak | Fruktig smak med inslag av gröna äpplen, honung, vita vinbär, ljust bröd och citron. |
| Färg | Blek, ljusgul färg. |
| Sockerinnehåll | 0.8g/100ml |
| Casque | 1/12 |
| Fruitacid | 9/12 |
| Body | 5/12 |
| Sweetness | 2/12 |
Flaska
| Typ | Glasflaska |
| Pant | 0 kr |