Blossom Fury Riesling
Grundläggande info
| Id | 59440831 |
| Artikelnummer | 7860601 |
| Pris | 179 kr |
| Alkoholhalt | 12 % |
| Volym | 750 ml |
| Tillverkare | Novel Wines |
| Leverantör | Handpicked Wines Sweden AB |
| Land | USA, Washington State,Columbia Valley |
| Sortiment | Ordervaror |
| Kategori | Vitt vin |
| Släpptes | 2026-01-21 |
| Uppdaterad | 2026-01-13 |
| Nyhet | Nej |
Smak
| Servering | Serveras vid 8-10°C till vegetariskt eller till rätter av fisk eller skaldjur. |
| Smak | Aromatisk, mycket frisk smak med inslag av gröna äpplen, mineral, persika, krusbär och lime. |
| Färg | Ljusgul färg. |
| Sockerinnehåll | 0.6g/100ml |
| Sweetness | 1/12 |
| Body | 5/12 |
| Fruitacid | 10/12 |
Flaska
| Typ | Glasflaska |
| Pant | 0 kr |