Casa Nero Piemonte Barbera
Grundläggande info
| Id | 58715252 |
| Artikelnummer | 7931008 |
| Pris | 229 kr |
| Alkoholhalt | 13 % |
| Volym | 3000 ml |
| Tillverkare | GLOBUS WINE A/S |
| Leverantör | Anora Sweden AB |
| Land | Italien, Piemonte |
| Sortiment | Ordervaror |
| Kategori | Rött vin, Fruktigt & Smakrikt |
| Släpptes | 2025-10-29 |
| Uppdaterad | 2025-10-20 |
| Nyhet | Nej |
Smak
| Servering | Serveras vid 16-18°C till vegetariskt eller till rätter av fläsk- eller lammkött. |
| Smak | Fruktig, något kryddig smak med inslag av körsbär, plommon, färska örter och blåbär. |
| Färg | Mörk, blåröd färg. |
| Sockerinnehåll | 0.6g/100ml |
| Casque | 1/12 |
| Fruitacid | 10/12 |
| Body | 6/12 |
| Roughness | 6/12 |
Flaska
| Typ | Box |
| Pant | 0 kr |