Pazzione Riesling Organic Pfalz by Pernilla Wahlgren
Grundläggande info
| Id | 61066758 |
| Artikelnummer | 7978208 |
| Pris | 259 kr |
| Alkoholhalt | 12 % |
| Volym | 3000 ml |
| Tillverkare | ViniMundi |
| Leverantör | The Wine Team Global AB |
| Land | Tyskland, Pfalz |
| Sortiment | Ordervaror |
| Kategori | Vitt vin, Friskt & Fruktigt |
| Släpptes | 2026-01-12 |
| Uppdaterad | 2026-01-04 |
| Nyhet | Nej |
Smak
| Servering | Serveras vid 8-10°C till rätter av fisk eller skaldjur, gärna sallader. |
| Smak | Fruktig, mycket frisk smak med inslag av ananas, vita blommor, päron, citrus och persika. |
| Färg | Ljusgul färg. |
| Sockerinnehåll | 0.5g/100ml |
| Casque | 1/12 |
| Fruitacid | 10/12 |
| Body | 4/12 |
| Sweetness | 1/12 |
Flaska
| Typ | Box |
| Pant | 0 kr |