Weinmann Riesling Organic
Grundläggande info
| Id | 61066718 |
| Artikelnummer | 7990301 |
| Pris | 88 kr |
| Alkoholhalt | 12 % |
| Volym | 1000 ml |
| Tillverkare | ViniMundi |
| Leverantör | The Wine Team Global AB |
| Land | Tyskland |
| Sortiment | Ordervaror |
| Kategori | Vitt vin, Friskt & Fruktigt |
| Släpptes | 2025-12-30 |
| Uppdaterad | 2025-12-22 |
| Nyhet | Nej |
Smak
| Servering | Serveras vid 8-10°C till rätter av fisk eller skaldjur, gärna sallader. |
| Smak | Ungdomlig, fruktig, mycket frisk smak med inslag av gröna äpplen, färska örter, päron och citrus. |
| Färg | Ljusgul färg. |
| Sockerinnehåll | 0.6g/100ml |
| Casque | 1/12 |
| Fruitacid | 10/12 |
| Body | 4/12 |
| Sweetness | 1/12 |
Flaska
| Typ | Lättare glasflaska |
| Pant | 0 kr |