Villa Conchi Cava Brut Selección
Grundläggande info
| Id | 2817071 |
| Artikelnummer | 8150101 |
| Pris | 169 kr |
| Alkoholhalt | 11.5 % |
| Volym | 750 ml |
| Tillverkare | Villa Conchi |
| Leverantör | Vinovativa AB |
| Land | Spanien, Cava |
| Sortiment | Ordervaror |
| Kategori | Mousserande vin, Vitt Torrt |
| Släpptes | 2017-05-27 |
| Uppdaterad | 2024-11-30 |
| Nyhet | Nej |
Smak
| Servering | Serveras vid 8-10°C som aperitif eller till rätter av fisk eller skaldjur. |
| Smak | Nyanserad, fruktig smak med inslag av ljust bröd, mineral, gula plommon, honungsmelon, örter och citrus. |
| Färg | Ljus, gul färg. |
| Sockerinnehåll | 0.8g/100ml |
| Casque | 1/12 |
| Fruitacid | 9/12 |
| Body | 4/12 |
| Sweetness | 1/12 |
Flaska
| Typ | Glasflaska |
| Pant | 0 kr |