Poppels Poptails Lemon Lush
Grundläggande info
| Id | 62418396 |
| Artikelnummer | 8914635 |
| Pris | 21.9 kr |
| Alkoholhalt | 4.5 % |
| Volym | 330 ml |
| Tillverkare | Poppels Bryggeri |
| Leverantör | Poppels Bryggeri AB |
| Land | Sverige |
| Sortiment | Ordervaror |
| Kategori | Cider, Söt |
| Släpptes | 2026-03-03 |
| Uppdaterad | 2026-02-23 |
| Nyhet | Nej |
Smak
| Servering | Serveras vid 6-8°C som sällskapsdryck. |
| Smak | Fruktig, söt smak med tydlig karaktär av citron, inslag av mynta och gröna äpplen. |
| Färg | Något oklar, blek, ljusgul färg. |
| Sockerinnehåll | 9.2g/100ml |
| Sweetness | 8/12 |
| Body | 6/12 |
| Fruitacid | 8/12 |
Flaska
| Typ | Burk |
| Pant | 2 kr |